Igrzyska 2009 - blog

III Światowe Igrzyska Lotnicze - Włochy - Turyn - 2009

3 Światowe Igrzyska Lotnicze będą rozgrywane we Włoszech na jednym ze starszych lotnisk Collegano Aeritalia w Turynie, w dniach 06-14.06.2009. Główny sponsor to SOL AERO Sp. z o.o. 

Zawody odbędą się według regulaminu wyścigów szybowcowych (Sailplane Grand Prix). Z uwagi na specyfikę zawodów (wspólna linia startu w tym samym czasie oraz fakt, że na jednym lotnisku będą rozgrywane konkurencje w różnych dyscyplinach) w wyścigach wystartuje tylko 12 pilotów szybowcowych z całego świata. Zmagania pilotów będzie można podziwiać z trybun dla publiczności, które już są zainstalowane na lotnisku i w Internecie dzięki wyposażeniu szybowców w urządzenia umożliwiające lokalizacje szybowców z zawodnikami na trasie podczas rozgrywania konkurencji.   

Program Mistrzostw:

Sebastian KAWA - MISTRZEM IGRZYSK

Sebastian Kawa wygrał dzisiejszą finałowa konkurencję Igrzysk i został Mistrzem Światowych Igrzysk Lotniczych w Wyścigach Szybowcowych.

Drugie miejsce zajął Włoch Giorgio Galetto. Trzeci jest Holender Ronald Termaat.

Więcej informacji pod adresem: ftp://www.fai.org/wag/2009/glider_racing.pdf

oraz

na Stronie Internetowej organizatora: http://www.wag2009.com/

Jacek Dankowski

Kierownik Ekipy

Tel Kom. + 393382777310   (od 01 do 14.06.2009)    Email: <j.dankowski@wp.pl>

Ekscytująca końcówka

 

Dwadzieścia minut przed planowanym startem organizator zmienił zadanie dnia. Meta jest usytuowana kilka kilometrów na zachód od lotniska. Trasa została skrócona do 141,5 km. W tej chwili zawodnicy minęli już półmetek. Warunki pogodowe nie rozpieszczają pilotów. Trudno złapać noszenie silniejsze jak 1,5 m/s. Maksymalna wysokość jaką osiągają zawodnicy to 1800/1900 metrów nad poziom morza. Do pierwszego punktu wszyscy lecieli praktycznie razem. Po 1 PZ James Garner poszedł swoją drogą i odstał od grupy.  Sebastian leci bardzo czujnie i co rusz szuka własnych rozwiązań, które mogą pozwolić na uzyskanie przewagi nad konkurentami. W tych warunkach jest to bardzo trudna sztuka. 

Półmetek osiągnięty

Dwadzieścia minut przed planowanym startem organizator zmienił zadanie dnia. Meta jest usytuowana kilka kilometrów na zachód od lotniska. Trasa została skrócona do 141,5 km. W tej chwili zawodnicy minęli już półmetek. Warunki pogodowe nie rozpieszczają pilotów. Trudno złapać noszenie silniejsze jak 1,5 m/s. Maksymalna wysokość jaką osiągają zawodnicy to 1800/1900 metrów nad poziom morza. Do pierwszego punktu wszyscy lecieli praktycznie razem. Po 1 PZ James Garner poszedł swoją drogą i odstał od grupy.  Sebastian leci bardzo czujnie i co rusz szuka własnych rozwiązań, które mogą pozwolić na uzyskanie przewagi nad konkurentami. W tych warunkach jest to bardzo trudna sztuka.

JD

Starty za 45 minut

Za 45 minut powinny rozpocząć się starty ziemne. Jak do tej pory niebo nad Turynem jest bezchmurne. Pojawiają się noszenia o zasięgu poniżej 1000 metrów. Dla przypomnienia podaje bezpośredni adres, pod którym będzie można oglądać finałowy wyścig http://www.wag2009.com/video/livestreaming.htm

JD

OSTATNI DZIEŃ IGRZYSK - Sobota, 13.06.2009

 

Do finału zakwalifikowano sześciu najlepszych zawodników z rundy kwalifikacyjnej. Są to w kolejności:

 • 1. Giancarlo GRINZA Ventus 2ax „3CU" ITA
 • 2. Sebastian KAWA Diana 2 „RP" POL
 • 3. Michael BUCHTAL Discus 2ax „Y4" GER
 • 4. Giorgio GALETTO Ventus 2ax „CT" ITA
 • 5. Ronald TERMAAT Ventus 2ax „GT" NED
 • 6. James GARNER Ventus 2b „JO" USA

Kolejność w dzisiejszej konkurencji będzie stanowiła jednocześnie wyniki końcowe Igrzysk.

Runda kwalifikacyjna zakończona

 

Piąty na mecie był Amerykanin James Garner. Sebastian Kawa zameldował się na mecie jako szósty zawodnik

Wyniki czwartej konkurencji kwalifikacyjnej przedstawiają się następująco:

 • 1. Michael BUCHTAL GER 7 pkt
 • 2. Giancarlo GRINZA ITA 5 pkt
 • 3. Ronalt TERMAAT NED 4 pkt
 • 4. Giorgio GALETTO ITA 3 pkt
 • 5. James Garner USA 2 pkt
 • 6. Sebastian KAWA POL 1 pkt

Kolejność w klasyfikacji generalnej po czterech konkurencjach kwalifikacyjnych wygląda następująco:

Dwóch kolejnych zawodników na linii mety

 

O godzinie 17:50 jako trzeci linię mety osiągnął Holender Ronald Termatt. Minutę później zameldował się Włoch Georgio Galeoto. Sebastian ciągle walczy w dolinie Susa.

JD

Michael Buchtal zwycięzcą ostatniej konkurencji kwalifikacyjnej

 

Pół godziny przed startami ziemnymi zawodnicy otrzymali nowe zadanie dnia wielobok z trzema punktami zwrotnymi o długości 223,1 km. Modyfikacja trasy polega na tym, że drugi PZ ulokowany jest bliżej wschodniego skraju Alp. Tym samym piloci nie mają szansy na walkę w wysokich Alpach gdzie wydaje się, że warunki termiczne powinny być lepsze a rywalizacja bardziej ekscytująca. Starty ziemne rozpoczęły się zgodnie z planem o godzinie 13:25. Linia startu lotnego została otwarta o godzinie 14:10. Do połowy pierwszego odcinka wszyscy trzymają się razem. Dalej uformowała się czołówka z Sebastianem na czele, który jest bardzo aktywny. Często szuka własnych rozwiązań, które są ryzykowne, ale mogą spowodować, że nasz pilot uzyska przewagę nad konkurentami. Kawa ma już pewne miejsce w finale. Ambicja nie pozwala na pasywny lot. Warunki nie pozwalają osiągnąć więcej jak 2000 m nad poziom morza. Szczyty są nie wiele niższe.

Szósty dzień Igrzysk, Piątek 12.06.2009 - ostatnia konkurencja kwalifikacyjna

 

Dzisiejszy poranek należy do najładniejszych od początku Igrzysk. Znakomita widzialność pozwala podziwiać wspaniałą panoramę Alp. Kilka minut temu zakończył się Briefing. Meteorolog zapowiedział termikę bezchmurną z możliwością pojawienia się niewielkiej ilości cumulusów w górach. Wiatr jest nieco słabszy niż wczoraj. Jest szansa na wznoszenia falowe. Zadaniem dnia jest wielobok z trzema punktami zwrotnymi o długości 241,2 km. Dzisiejsza trasa jest zlokalizowana na północ i zachód od Turynu. Pierwszy punkt zwrotny (PZ) nr 31 Caulera (w górach na NW od Mediolanu), drugi PZ Venaus na zachodnim końcu doliny Susa w okolicach miejscowości Bardonechia i trzeci PZ Germ około 65 km na południowy zachód od Turynu. Trzeci odcinek trasy będzie przebiegał nad stokami w rejonie Siestiere gdzie odbywała się ostatnia Olimpiada zimowa. Meta to punkt Maritani około 15 km na SW od lotniska. Starty ziemne zaplanowano od godziny 13:25.

Subskrybuj zawartość